home page
Title Background

Sotaş Kimyevi Maddeler San. Tic. Aş.

Sotaş Kimyevi Maddeler San. Tic. Aş. Firma Bilgileri

1967 yılında REZ-KİM Reçine Sanayi Ltd. Şti. adı altında SİLAHTARAĞA - İSTANBUL da kurulan fabrika fenol formaldehit reçinesi üretimine başladı. Bu ürün mobilya fabrikalarına hammadde olarak pazarlandı.

1970 yılında polikloropren bazlı yapıştırıcıların üretimine başlayan fabrika, üretilen bu ürünleri başta ayakkabı, marangoz ve otomotiv sektörünün üretimine sundu.

1976 yılında SOTAŞ KİMYEVİ MADDELER SAN.TİC.A.Ş. kuruldu. Bu firma aynı yıl içerisinde REZ-KİM Reçine SAN.LTD.ŞTİ.'ni satın alarak üretimini devam ettirdi.

1978 yılında yapıştırıcı üretiminin yanı sıra selülozik tiner, selülozik mobilya verniği ve parke cilası üretimine başladı.

1988 yılında SİLAHTARAĞA'da büyük bir yangın geçiren fabrika, 1989 yılında AVCILAR / İSTANBUL'da kendi arazisi üzerinde inşa ettiği fabrikasına taşındı. Bu yıl içerisinde Alman TİVOLİ WERKE firması ile yapılan patent anlaşması gereğince TİVOLİ WERKE'nin poliüretan ve termoplastik kauçuk esaslı yapıştırıcılarını Türkiye'de üretip pazarlamaya başladı.

1994 yılında Türkiye pazarında ayakkabı üretiminin önemli bir yer edinmesine bağlı olarak atölye bazında teknik servis vermeye başlayan SOTAŞ A.Ş. üretim kapasitesini iki katına çıkardı.

1995 yılı içerisinde ihracata yönelik çalışmalara başlayan fabrika, bu emeklerinin karşılığını kısa zamanda alarak Bulgaristan, Romanya, Makedonya ve Yunanistan pazarlarında önemli bir yer edindi. SOTAŞ A.Ş. dünya devleri ile hala bu ülkelerde rekabet etmektedir.

1998 yılı başlarında Laminant tutkalı ve Sünger tutkalı üretimine başlayan SOTAŞ A.Ş. bu sektörde lider konumuna gelmiştir.

2003 yılı başında mobilya sektörüne yönelik özellikle bağlantı elemenlarını müşterilerinin hizmetine sunmaya başlamıştır. Ürün çeşidi her yeni gün artan SOTAŞ A.Ş. müşterilerine daha iyi hizmet etmeye çalışmaktadır.

SOTAŞ A.Ş. olarak dünyadaki yenilikleri sürekli takip ederek bu yeniliklerden Türkiye'deki müşterileri haberdar etmeyi sorumluluğu haline getirmiştir. 36 yıldır tüketicilerine karşı sorumluluğunun bilinciyle hareket eden SOTAŞ A.Ş., gelişen ve ilerleyen dünyanın yeniliklerine ayak uydurarak kendinden bekleneni yerine getirmeyi amaç edinmiştir.